50 تمرین برای افزایش دقت و تمرکز پیش از دبستان

سخنی با اولیاء
بر اساس داده‌های روانشناسی، دو نوع توجه وجود دارد که بهتر است کودکان قبل از ورود به دبستان، با این دو نوع توجه آشنا باشند و مهارت‌های مرتبط با آن را فراگرفته باشند. توجه کلی و توجه جزئی. فرض کنید کودک وارد فضای اتاق می‌شود و نگاه کلی به اتاق می‌اندازد، در این مرحله او یک توجه کلی داشته و پرورش این نوع توجه به افزایش قدرت ابتکار و خلاقیت منجر می‌شود. در مرحله دیگر کودک به وسیله‌ای در این اتاق به دقت نگاه می‌کند و جزئیات آن را بررسی می‌کند این توجه به تمرکز مربوط می‌شود.
کتاب 50 تمرین برای افزایش دقت و تمرکز، کتابی است که با هدف تقویت هر دو نوع توجه و افزایش مهارت‌های مختلف برای سنین قبل از ورود به دبستان آماده شده است. این مهارت‌ها در ادامه و در سال‌های بعد در یادگیری دانش آموزان سهم بسزایی دارد. بسیاری از بی‌دقتی‌های دانش آموزان با آموزش‌های قبل از ورود به دبستان قابل پیش‌گیری است. یکی از راه‌های افزایش دقت و تمرکز، بازی‌های فکری است. ما سعی کردیم بازی‌های مرتبط با این مهارت‌ها را در قالب تمرین‌های متنوع در کتاب بگنجانیم. درهر صفحه از این کتاب یک یا چند تمرین با یک هدف ویژه طرح شده است که هدف تمرین‌ها در پایین صفحه درج شده است. تمرین‌ها هر دو نوع توجه را مورد پرورش قرار می‌دهد و با هدف پرورش دقت درکودکان به صورت ساده به دشوار چیده شده است. به طور مثال در تیپ یافتن تفاوت تصاویر، ابتدا تصاویر ساده‌ای درج شده که تفاوت بین آن‌ها کاملاً مشهود است و در ادامه کودک با تمرین‌های دیگری روبه‌رو می‌شود که ریزبینی و دقت او در جزئیات را افزایش می‌دهد. تقویت ادراک بینایی، هماهنگی چشم و دست، تقویت حافظه‌ی فعال، تقویت حافظه‌ی بازشناسی، تقویت دقت دیداری از جمله مهارت‌هایی است که در تمرین‌های این کتاب مدنظرقرار گرفته است.
در صفحه‌های ابتدایی کتاب، ممکن است کودک نتواند تفاوت یا شباهت دو تصویر را پیدا کند و تمرین را حل کند دراین بخش بهتر است با او همراه شوید تا با نوع نگاه و دقت آن آشنا شود. در هنگام حل بهتر است هر کس که پاسخ را تشخیص داد دلیل آن را برای نفر دوم توضیح دهد. بیان این روش، آموزش را سریع‌تر خواهد کرد و در ادامه و به تدریج کودک می‌تواند تمرین‌های دشوارتر را به تنهایی حل کند.
مخاطبان کتاب:
مخاطبان این کتاب کودکان 4 تا 6 سال با هر بهره هوشی هستند.کودکانی که بهره هوشی بالاتری دارند در مدت زمان کم‌تری می‌توانند پاسخ را مشخص نمایند تمرین‌هایی مانند تمرین ماز، که به هماهنگی چشم و دست و ادراک بینایی مربوط می‌شود مهارتی است که جدای از میزان هوش کودک، باید تقویت شود تا در نوشتن، سرعت و دقت کافی را داشته باشد.

80000 تومان


برای ثبت نظر ابتدا باید وارد سایت شوید ورود به سایت