آبی زیست شناسی (3) دوازدهم تجربی

✔ تعداد کمتری از سوال های کتاب به صورت پیمانه های 10 سوالی است.
✔ اکثر سوال های کتاب به صورت پیمانه های 20 سوالی است.
✔ هر بسته ی مطالعاتی شامل یک درس نامه و چندین پیمانه سوال است.
✔ 80 تست از کنکورهای سراسری داخل و خارج کشور. 660 تست از آزمون های کانون. 800 تست
✔ طراحی شده از کتاب درسی
✔ 8درخت دانش در ابتدای هر فصل برای جمع بندی بهتر موضوعات طراحی شده اند .
✔ 23موضوع مستقل از کتاب دوازدهم
✔ 8 آزمون جمع بندی, در پایان هر فصل, یک آزمون جمع بندی 20 سوالی ارائه شده است.

520000 تومان

شابک : 978-600-00-1248-9
سال نشر: 1400
نوبت چاپ : 6
تیراژ اخربن نوبت چاپ : 5000


(نویسنده : فاطمه رسولی)

کتاب زیست شناسی دوازدهم آخرین کتاب زیستی است که دانش آموزان دوره متوسطه می خوانند و لذا بسیار مهم است. سه تغییر اساسی در کتاب¬های درسی زیست شناسی امسال رخ داده است:

1 - کاهش حجم کتاب درسی
2- مفهومی سازی
3-عبارات فارسی جایگزین واژگان تخصصی.

کتاب زیست شناسی سال 96 دارای یازده فصل و 289 صفحه بوده، درحالیکه امسال حجم کتاب بسیار کمتر شده و 8 فصل و حدود 136 صفحه شده است.
سه فصل آغازیان، باکتری ها و قارچ ها که جنبه حفظی برای دانش آموزانداشته حذف شده است.
بخش ژنتیک به جای محاسبات عددی به سمت مفهوم سازی رفته است. لذا در تالیف کتاب¬های جدید کانون زیست شناسی به این موضوع توجه شده و درس نامه¬ها فقط بر اساس محتوای کتاب درسی آمده است تا دبیران و دانش آموزان به خوبی بتوانند همگام با پیشروی در مباحث کتاب درسی، به طور موازی از کتاب¬های کانون به عنوان یک منبع مکمل استفاده نمایند. همچنین سوالات تستی و تشریحی که در پایان فصل گذاشته شده به تسلط و فهم مطالب کمک می نماید. با توجه به اینکه برخی از مطالب در یک مبحث ازکتاب درسی جدید حذف شده ولی به دلیل آن که یک اشاره به صورت توضیح جزیی،‌ شکل وجود داشته است، در کتاب آبی، سبز و سه سطحی از آن سوال آمده است. مثلا در کتاب درسی جدید مراحل چرخه کالوین حذف شده است، ولی چون شکل چرخه وجود دارد، در کتاب های کانون، سوالات مربوط به این بخش به صورت مفهومی قرار داده شده تا توجه دانش آموز به شکل کتاب درسی، نحوه مطالعه درست و دقت در نحوه طرح سوالات کنکور جلب شود. طی بررسی که روی کتاب درسی جدید انجام شده، امسال، عبارات فارسی جایگزین کلمات تخصصی در کتاب زیست شناسی به وفور به چشم می خورد که در تالیف و تهیه کتاب های زیست شناسی کانون به این مهم به خوبی توجه شده است. نکته مهم دیگر آن است که در کتاب درسی صراحتا ذکر شده است که طرح سوال از این موارد در تمام آزمون ها از جمله کنکور سراسری ممنوع است: 1- پاورقی ها و بیشتر بدانید 2- طرح سوالات عددی و محاسباتی(فصل1، 2، 4،5 و6) 3-طرح سوال از توالی های رمز،‌ رمزه و آمینو اسیدهای مربوط به آن ها(فصل 4) 4-طرح سوال از فرمول ساختاری مواد شیمیایی(فصل 5 و 6). در کل کتاب زیست شناسی از نظر محتوایی جدید نیست بلکه برخی مباحث حفظی و محاسباتی حذف شده است و بیشتر به صورت مساله محور به مطالب پرداخته شده است. بنابراین نیاز است تا دانش آموزان مفهومی تر و دقیق تر کتاب درسی را مطالعه کنند و تست بزنند.


انطباق کتاب زیست آبی پیمانه ای با کتاب درسی
( زهرا غیاثی)

1- کتاب درسی زیست دوازدهم 23 گفتار دارد ، برای کتاب آبی پیمانه ای 23 درسنامه دقیقا منطبق بر سرفصل گفتار های کتاب درسی تالیف شده است .

2- کتاب درسی زیست دوازدهم 124 صفحه است ، کتاب آبی پیمانه ای کانون 1540 تست دارد یعنی به ازای هر صفحه کتاب درسی 12 تست در کتاب ابی پیمانه ای مطرح شده است.

3- کتاب درسی زیست دوازدهم 124 شکل دارد ، کتاب آبی پسمانه ای 250تست را به نکات شکل ها اختصاص داده اشت . یعنی به ازای هر شکل کتاب درسی 2 تست در کتاب آبی پیمانه ای مطرح شده است.

4- در کتاب درسی زیست دوازدهم 25 واژه لاتین طبق مصوب فرهنگستان به فارسی ترجمه شده است .با توجه به این رویکرد کتاب درسی و مهم شدن ماندگاری واژه ها در ذهن دانش آموز کتاب آبی پیمانه ای ،درخت دانش خود را واژه محور طراحی کرده است .

5- 48 درصد سوالات کتاب آبی پیمانه ای شناسنامه دار هستند ( از آزمون های کانون و کنکور سراسری سال های گذشته) انتخاب شده اند و تمامی این تست ها منطبق بر نگارش و واژگان کتاب درسی جدید تغییر کرده است.

مراحل مستند سازی کتاب ابی زیست دوازدهم
(لیدا علی اکبری)

1- انتخاب تیم ویراستاری و مستندسازی (ویراستاران علمی، ویراستار کنترل سوال و کلید)
2- بررسی اولیه و کلی کتاب: بخش‌بندی‌ها، حجم کلی درسنامه، تعداد کلی سوالات و ارزیابی تعدادی سوالات هر فصل، انتخاب عناوین مبحث‌ها و زیرمبحث‌ها، تعیین نوع پیشروی مطالب در کتاب
3-بررسی پیش‌نویس کتاب درسی و هم‌چنین بررسی منابع قابل استفاده برای تالیف با توجه به جدیدالتالیف بودن کتاب‌های درسی و ارزیابی میزان تغییرات نسبت به کتاب قبلی. بررسی تست‌های کنکور و تخمین تعداد تست‌های قابل استناد، سوالات بانک کانون، سوالات تالیفی کتاب آبی قبلی، نمونه سوالات المپیاد و ... .
4-کنترل کمی و کیفی درخت دانش
در ابتدا ،مبحث مرتبط از روی پیش نویس کتاب به طور کامل توسط مسئول درس، ویراستار و دانش‌آموزان رتبه برتر گروه مستندسازی به دقت مطالعه و بررسی شد. محتوای این مبحث از نظر شباهت‌ها و تفاوت‌ها با کتاب قبلی مقایسه و ارزیابی شده. ضمن اینکه مطالب موجود در پیش‌نویس به دقت ماژول‌بندی شده تا در مراحل بررسی، پوشش مطالب در سوالات، توضیحات پاسخ و همچنین درسنامه به طور کامل بررسی شود.
5- درخت دانش:
درخت دانش تمام فصل‌ها در راستای محتوای کتاب درسی بررسی شده. عناوین مباحث و زیرمبحث‌ها و تعداد سوال بخش از هر فصل با توجه به ضریب توازن مصوب کنترل شده. به طور کلی و با توجه به درخت دانش سهم هر مبحث از کتاب درسی در کتاب تولید شده قابل بررسی بود.
درسنامه: پوشش سوالات مربوط به همان زیر مبحث، کیفیت درسنامه، تکراری نبودن مطالب و کپی نبودن جملات کتاب درسی کنترل شده. حجم درسنامه و پوشش‌دهی نکات مهم کتاب درسی بررسی شده.
6- سوالات: تعداد تست‌های هر مبحث، پوشش‌دهی نکات مهم کتاب درسی، بررسی تعداد سوالات هر تیپ از نظر شکل و محتوا، تنوع سوالات، پیشروی مطالب مطابق با کتاب درسی، بررسی تعداد سوالات شناسنامه‌دار تالیفی، کنکور و کانون کنترل شده است.بررسی سوالات کنکور سال‌های اخیر مربوط به همان مبحث برای اطمینان از به کار بردن تمام تست‌های قابل استفاده. مطابقت درسنامه با سوالات . کنترل سوالات از نظر علمی و بررسی کیفیت و حجم پاسخ‌های تشریحی در گروه مستندسازی انجام شده است
کیفیت سوالات، درسنامه و پاسخ تشریحی، سطح دشواری مطالب موجود در کتاب، پوشش مطالب در کنار مسئول درس و ویراستاران گروه مستندسازی توسط تیمی از دانش‌آموزان برتر کنکور 97 نیز ارزیابی شده تا بتوانیم نظر دانش‌آموزان در مورد کتاب را نیز پیش‌بینی کنیم.

بیشتر

بستننظر کاربران (2)

  • Electrro
    علی طرزمنی - کاربر سایت

    کتاب خوب و کاملی است

برای ثبت نظر ابتدا باید وارد سایت شوید ورود به سایت