جامع جامعه شناسی (2) یازدهم انسانی

1- فهرست: این فهرست نه تنها امکانات دسترسی سریع به عناوین را برای شما فراهم می‌سازد بلکه تعداد موضوعات و میزان سوالات اعم از تشریحی و تستی با دقت نظر مشخص شده است. ضمن اینکه در کنار هر موضوع اصلی، یک آیکون ارزیابی در سه رنگ (آبی، سبز و زرد) مشاهده می‌نمایید و پیشنهاد می‌کنیم پس از پاسخ به سؤالات، سطح خود را با رنگ کردن یکی از این کادرها مشخص نمایید تا از دو ویژگی این بخش یعنی؛ به صورت مقایسه‌ای از میزان تسلط خود بین چهار فصل کتاب آگاه شوید و دوم اینکه به هنگام مرور و جمع بندی براساس این کادرها، اولویت‌بندی صحیح‌تری داشته باشید.
2- درخت دانش: درخت دانش در ابتدای هر درس آمده است که به‌ترتیب از سمت راست ابتدا عنوان درس و سپس موضوعات اصلی در یک آیکون آبی پررنگ، و سپس به فراخور موضوع اصلی، زیرموضوع‌ها در قالب آبی کم رنگ‌تری به تصویر درآمده است که نقش مهمی در ایجاد نظم ذهنی دانش‌آموز جهت طبقه‌بندی مطالب هر درس خواهد داشت. همچنین تعداد پرسش‌های شناسنامه‌دار ذیل هر یک از کادرها عنوان شده است.
3- مفهوم کلیدی: این موضوع در نهادینه شدن مفاهیم در ذهن دانش‌آموز به منظور طبقه‌بندی مطالب کتاب درسی کمک ارزنده می‌کند و اینکه در حین مطالعه تمام این مفاهیم را مورد توجه بیشتری قرار دهد، زیرا در اشکال گوناگون از آن طراحی سوال شده است.
4- اهداف کلی درس: این بخش بر پایه تعداد مؤلفه‌های موضوع‌های اصلی درخت دانش تنظیم شده است. هدف از این بخش به این ترتیب بوده است که دانش‌آموز در اتمام مطالعه هر درس، رجوعی مجدد به این عناوین داشته باشد و یک خودآزمونی و پرسش صورت بگیرد، به نحوی که پاسخ صحیح و درست به هر یک از آن‌ها ارائه دهد.

250000 تومان

شابک : 978-600-00-1060-7
سال نشر: 1403
نوبت چاپ : 7
تیراژ اخربن نوبت چاپ : 2000


5- درس‌نامه: شیوه به کار گرفته در درس‌نامه به این‌گونه است که سطر به سطر کتاب درسی را به صورت نکته‌ای‌ بیان کرده است، ضمن اینکه نکات کلیدی در قالب کادربندی‌های مجزا، جدول و استفاده از فنون‌های متنوع به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا در کوتاه‌ترین زمان به متن کتاب تسلط پیدا کنند. شایان ذکر است که بین درخت ‌دانش، درس‌نامه و طبقه‌بندی سؤالات همبستگی وجود دارد و با اطمینان می‌توانید پاسخ تمامی سؤالات را بدون مراجعه به کتاب در درس‌نامه مرتبط با هر درس پیدا کنید.
6- پرسش‌های تشریحی: این بخش در ابتدا قابل توجه آن دسته از دانش آموزانی خواهد شد که در پی گرفتن بهترین نتیجه در آزمون‌های مدارس می‌باشند. از این جهت که بخش ذکر شده، زمان‌برترین بخش کتاب ارزیابی شده است و در یک تقسیم‌بندی پنج‌گانه، مشابه برگه امتحان نهایی در تیپ‌های صحیح و غلط بودن، جای خالی، تکمیل جدول‌های متنوع، پاسخ‌های کوتاه و در نهایت پاسخ‌های کامل، دانش دانش‌آموزان را به چالش می‌کشاند و حائز ذکر است که بخوانیم و بدانیم‌های کتاب، به نحو تخصصی طراحی سوال شده است.7- پرسش‌های چهارگزینه‌ای: چیدمان سؤالات چهارگزینه‌ای با یک مفصل‌بندی قوی بر پایه درخت دانش است. در این بخش با عناوینی روبرو خواهید شد که تعداد تست‌های طرح شده و سطح آن در هر یک از این زیر مجموعه‌ها به فراخور اهمیت آن در کنکور می‌باشد. یکی از نقاط ابتکاری این بخش، شیب‌دار بودن سوالات چهار گزینه‌ای است به وجهی که ابتدا سوالات کنکاشی، مفهومی و در نهایت در قالب ترکیبی تدوین شده است که با توجه به سطوح مهارتی دانش‌آموز نیاز به تسلط بر امر تست را برطرف می‌نماید و آنها را برای آزمون‌های تستی به شکلی سازنده محک خواهد زد.
8- پاسخ‌نامه پرسش‌ها: این بخش به شرح و بسط دقیق پرسش‌ها اعم از بخش تشریحی و تستی پرداخته است و صرفاً به پاسخ‌دهی کوتاه اکتفا نشده و تا حد عمده‌ای جنبه آموزشی دارد. از این جهت که نکات کلیدی و دام‌دار مطرح شده است و در این بخش دانش‌آموزان طی خواندن هر پاسخ از جنبه‌ی دیگر بر کتاب تسلط پیدا خواهند کرد. نکته دیگر این‌که مانند بخش سؤالات، آدرس صفحه کتاب درسی ذیل هر پاسخ، ذکر شده است تا امری تسهیل کننده برای مقایسه با متن کتاب حاصل شود.
9- تناسب و توازن: رعایت تعادل در طراحی سؤالات یک فاکتور تعیین کننده در امر جامع و مانع بودن محتوای کتاب شمرده می‌شود. در جدول زیر به صورت عملیاتی، پیاده کردن هر یک از این شاخص‌ها در هر درس تبیین شده است.

بیشتر

بستن


برای ثبت نظر ابتدا باید وارد سایت شوید ورود به سایت